כל מה שצריך לדעת על פתיחת תיק נישואין ברבנות

היכן נרשמים לנישואין?

הרישום לנישואין יכול להתבצע בכל אחת מלשכות הנישואין בארץ. כיום, רוב לשכות הנישואין מקבלות את הזוג העתידי בלי הצורך בהודעה מוקדמת, אם כי עדיין ישנן לשכות שדורשות את תיאום ההגעה למקום, לכן כדאי לבצע בירור בנדון טרם ההגעה.

מתי נרשמים לנישואין?

הזוג הצעיר יכול לפתוח תיק נישואין שלושה חודשים לפני מועד החתונה ולא יאוחר מ-45 ימים לפני הנישואין. במידה ואחד מבני הזוג רשום במקום מגורים אחר, עליו להוציא תעודת רווקות לפני פתיחת התיק וזאת לא מאוחר מ-3 חודשים לפני החתונה.

מה עושים בביקור הראשון ברבנות?

בביקור הראשון החתן והכלה מגיעים לרשם הנישואין, משלמים את אגרת הנישואין, מוסרים את המסמכים הנדרשים וחותמים על ההצהרה על נכונותם להינשא. לאחר השלמת התהליך פותחים להם תיק והם מקבלים את מספר התיק. בעת פתיחת התיק, על הזוג לדאוג לשני עדים מעל גיל 18 שמכירים אותם היטב ואינם קרובי משפחה של בני הזוג ולא קרובי משפחה זה לזה. העדים יכולים לבוא גם במועד מאוחר יותר.

מהי תעודת רווקות?

כאשר שני בני הזוג מתגוררים באותו יישוב מגורים, כל התהליך מתבצע באותה לשלכת הנישואין. אולם, אם אחד מבני הזוג פותח את התיק שלא במקום מגוריו, עליו להוציא תעודת רווקות מלשכת הנישואין המקומית. לצורך הוצאת התעודה יש להגיע עם שני עדים, שתי תמונות פספורט, תעודה מזהה כולל ספח, תעודת נישואין וכתובה של ההורים, תשלום אגרה ובמידה ויש מסמכים על מעמד מיוחד כלשהו יש להביאם גם כן.

מהם המסמכים הנדרשים לפתיחת תיק נישואין?

  • תעודת זהות כולל ספח מעודכן
  • שלוש תמונות פספורט לכל אחד
  • כסף לתשלום אגרה בסך 700 ₪  חלק מהאנשים אשר נמצאים במעמד מיוחד (עולים חדשים, תלמידי ישיבה, חיילים בסדיר, מקרי סעד ועוד), זכאים לקבלת הנחה של 40% בעת הרישום ובהצגת מסמכים התומכים במעמדם.
  • תעודת נישואין וכתובה של הורי הזוג
  • תעודת רווקות (במידה ונרשמים ברבנות שאינה במקום מגוריכם)
  • הוכחת יהדות (אם נדרש)

מסמכים נוספים:

את המסמכים הבאים ניתן להביא מאוחר יותר ולא חייבים להמציא אותם באותו היום של הרישום.

  • במידה ובני הזוג לא מעוניינים ברב מהמועצה, עליהם להביא אישור מהרב עורך החופה שבחרו אשר מוכר על ידי המועצה הדתית המקומית כרב עורך חופות.
  • אישור הדרכה על טהרת המשפחה מצד הכלה, ולעיתים גם החתן נדרש להביא אישור זה.
  • כאשר החופה מלווה בכיבוד וסעודה יש להמציא אישור על כשרות המזון. ישנם גני אירועים בשרון, גני אירועים במרכז ובאזורים נוספים שמפעילים אירועים בשבתות. גם אם מוגש אוכל כשר, הרבנות לא תנפיק אישור לחתונה לגני אירועים ואולמות שפתוחים בימי שבת. כאשר בוחרים להתחתן בטקס דתי, חשוב לקחת פרט זה בחשבון לפני שבוחרים את המועד לחתונה ולבחור גן אירועים שאינו פתוח בשבת.

בירור יהדות

במקרים בהם הוריו של אחד מבני הזוג, או של שניהם, נישאו בחו"ל או אינם נשואים, ייתכן ויידרש הליך של בירור יהדות בבית דין רבני אזורי.